Giresun
İstanbul
Ankara
    Son Dakika    Gazete Manşetleri    İletişim    Reklam
  Üye Girişi Üye Ol
sisdagigazetesi
GÜNCEL SİYASET KULİS SİSDAĞI EĞİTİM SAĞLIK TURİZM EKONOMİ KÜLTÜR-SANAT SPOR MAGAZİN
Ana Sayfaya Dön  

SİYASETİN DİL YARASI

Azmi Gülsoy 25 Nisan 2013 Perşembe , 8:35: tarihinde yazdı.

     Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Bugünkü parlamentonun bir üslup sorunu var” demiş ve eklemiş: “Temiz dil kullanacaksın, hakaret olmayacak, yaralayıcı olmayacak. Yaralama değil, bazı konuşmalarda kan gövdeyi götürüyor!”

   “Üslup” sözcüğünün buradaki anlamı, siyasi kişilerin ülkeyi yönetirken kullandıkları dil, anlatım biçimi ve konuşmalarındaki yol, yöntem tarz, stilidir.

   Başkanın “kan gövdeyi götürüyor” demesi üsluplu konuşmasındandır. Aslında “ sövüp saymak sıradanlaştı; küfrün bini bir paraya indi; herkesin dili yılandili misali karşısındakini zehirlemeye ayarlanmış durumda” demek istiyor.

   Ve halk düşünüyor, bu dile başvuranlar düşüncelerini, eleştirilerini, savunmalarını daha bilgili, daha teknik ve daha ikna edici biçimde yapamadıklarından mı kabadayı diline başvuruyorlar?  

   Ülkenin en seçkin, en üst seviyedeki kurumuna seçilenlerin sokak ağzı kullanması, ya üyelerinin seçimindeki hatadan ya da savundukları tezlerin çürüklüğünden kaynaklanıyor olabilir mi?

   Başkan bunları kime söylüyor? Ortaya, sözü üzerine alması gerekenlere. Demek ki, boğazına kadar dolmuş. Hepimiz boğazımıza kadar dolduk ya.

    Akla gelebilir, yukarılarda bir hiyerarşi, bir ast-üst durumu yok mu? Yok, çünkü o seviyede hata yapma beklenmiyor. Çünkü Anayasada herkesin görevi belli. Ve onlar artık seçkinler, örnek insanlar olmuşlardır, bilge kişilerdir ve bu ayrıcalıklı sıfatların gereği gibi davranmalıdırlar. Onlar barış içinde olmalıdırlar ki, halk da zıvanadan çıkmasın.

    Elbet bir devlet protokolü var. Halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı en üsttedir, Türkiye Cumhuriyetini temsil eder, son imzayı atar. Arkasından Meclisin seçtiği meclis başkanı gelir. Üçüncü sırada cumhurbaşkanının atadığı başbakan vardır. Anayasa mahkemesi başkanı dördüncü sıradadır...

    Şimdi bu bilgileri okuyanlar içlerinden gülüyor, “sahi Cumhurbaşkanını cumhur mu, yani halk mı seçti; Meclis   Başkanını Meclis mi seçti; milletvekillerini millet mi seçti” diye soruyorlar ve çok haklılar.

    Ben, henüz daha iyisi bulunamayan Batı demokrasilerindeki devlet anlayışından söz ediyorum,

   Dünyanın geneline baktığımızda farklı coğrafyaların ve kültürlerin, farklı devlet anlayışları olduğu; her birinin, devleti kendi sosyal yapısı, ideolojisi ya da çıkarları doğrultusunda biçimlendirdiği görülüyor.

    Sonuçta demokratik devletin yanı sıra aşiret devleti, polis devleti, din ya da mezhep devleti gibi farklı yapılanmaların, kendi anlayışında olmayanlara dünyayı dar etmeleri, insanlığın kanayan yarası olup çıkıyor.

    Burada en dindarlarımız bile şu çelişkinin tutsağı: Dil, din, ırk, renk ve kültür farklılıkları göze batıyor da, bunların hepsinin tek Yaratan’ı olduğu görmezlikten geliniyor.

   Hani Yaratan’a itirazımız yoktu! Hani Yaratan’dan ötürü yaratılanı hoş görmek vardı! Sizden olmayana küfretmek milletin tercihine küfretmektir.

  Bu haber toplam 2498 defa okunmuştur.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


Bu Yazıya Yorum yapılmamış ilk yorum yazan siz olun!

  
Bu yazıyı paylaşın:
 
Untitled Document
 
 
 
 
 
İnsanı Tanımak - Sıla Zeynep Alaşalvar
İnsanı Tanımak
İSLAM DÜNYASI ARTIK KENDİNE GELMELİ - Evren Orkun Şen
İSLAM DÜNYASI ARTIK KENDİNE GELMELİ
OKU DİYE BAŞLAR KELAMI KADİM - Adem Güney. OZAN GEZGİNİ
OKU DİYE BAŞLAR KELAMI KADİM
BİLGİ KİRLİLİĞİ YATIRIMA ENGEL Mİ … - Kamil Patan
BİLGİ KİRLİLİĞİ YATIRIMA ENGEL Mİ …
FAKÜLTE VE GÖRELE - Ahmet Bilge
FAKÜLTE VE GÖRELE
ÇİLE BÜLBÜLÜM ÇİLE - Kamil Yılmaz
ÇİLE BÜLBÜLÜM ÇİLE
HIZLI KARAR VERMEK VE UYGULAMAK - Tevfik Kara
HIZLI KARAR VERMEK VE UYGULAMAK
Mavi Alay; Haram Topraklar. - Şaban Kutlu
Mavi Alay; Haram Topraklar.
7k medya
 
 
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GİRESUN SAĞRAK GÖLDEN GELEN VEFA
GİRESUN SAĞRAK GÖLDEN GELEN VEFA
Bundan 25 yıl önce Atalarımızın Orta Asya’dan getirdiği ve yüzyıllarc
Şehrin Kasvetinden Kaçanlara Antikköy.
Şehrin Kasvetinden Kaçanlara Antikköy.
Şehrin Kasvetinden Kaçanlara Antikköy,İstanbul’da şehrin kasvetinden
Kalaycılık Mesleğide  Tarih Oluyor
Kalaycılık Mesleğide Tarih Oluyor
Tarihin en eski el sanatlarından biri olan kalaycılık, günümüzde yok olmaya
 
GEL DE YAZMA - 19.12.2014 11:55:18 Azmi Gülsoy
GEL DE YAZMA
VADİDE İKİ HESAP,Sinan Güvendi. - 24.5.2016 11:43:56 Misafir Kalemler
VADİDE İKİ HESAP,Sinan Güvendi.